مداد رنگی

4.3/5 - (6 امتیاز)

مداد رنگي نوعي مداد است که اثر رنگي برکاغذ به جاي مي گذارد. مغز استوانه اي شکل  بيشتر انواع مداد رنگي ها از ترکيب رنگدانه، موم و نوعي خاصي از خاک رس به نام  کائولين تشکيل شده است. مداد رنگي ها برخلاف مداد هاي سياه از نظر نوع به دسته هاي زيادي تقسيم نمي شوند.  تنها تقسيم بندي مداد رنگي ها با توجه به خشک و يا چرب بودن مغز آن ها است. مداد رنگي ها داراي ويژگي هاي خاصي مانند قابليت حمل آسان، استفاده آسان، پاک شدن آسان و غيره  هستند که منجر به افزايش ميزان کاربرد آن ها شده است . يکي ديگر از ويژگي هاي نقاشي مداد رنگي قابليت استفاده بر روي انواع مختلف کاغذ با انواع مختلف بافت مي باشد، البته به جز کاغذ هاي گلاسه. مناسب ترين انواع  کاغذ براي نقاشي مداد رنگي عبارتند از کاغذ بوچر، کاغذ اشتنباخ  فابريانو، کانسون و بسياري انواع ديگر که با توجه به طرح مورد نظر انتخاب مي شوند. تجهيزات مورد نياز براي نقاشي مداد رنگي عبارتند از کاغذ يا مقوا در ابعاد مورد نظر، تخته شاسي مناسب، مداد رنگي در رنگ هاي متنوع ، مدل نقاشي، پاکن و تراش. نقاشي با مداد رنگي عليرغم سرعت بالا، سهولت کاربرد و تجهيزات  ساده و ابتدايي  در صورت  اجراي حرفه  اي مي تواند به يکي از زيباترين تکنيک هاي هنر نقاشي تبديل شود. کاربرد های نقاشی مداد رنگی علاوه بر اين خود به عنوان يک هنر مستقل ارزشمند به شمار مي آيد در بسياري از رشته هاي ديگر نيز کاربرد دارد. به عنوان مثال طراحان لباس در طراحي هاي اوليه خود با استفاده از مداد رنگي ايده خود را در معرض نمايش خواهند گذاشت. طراحان دکوراسيون داخلي، معماران ، گرافيست ها و کليه افرادي که با مبحث طرح و رنگ درگير هستند نيازمند آشنايي با اصول و تکنيک ها نقاشي مداد رنگي هستند.

تکنیک های رنگ آمیزی با مداد رنگی

چینش لایه ها در طراحی با مداد رنگی

با استفاده از تکنیک چینش لایه ها در طراحی با مداد رنگی می توان رنگ های سازگار را به زیبایی در کنار هم قرار داد و رنگ های جدید خلق کرد.

استفاده از قلم موهای مخصوص blend کردن

قلم موهای مخصوص blend کردن موجب می شوند تا رنگ ها شدت بیشتری داشته باشند. دقت داشته باشید که این روش در مداد رنگی هایی که پیگمنت کمی دارند هیچ کاربردی نخواهد داشت و هیچ اتفاقی رخ نمی دهد.

کشیدن آب با مداد رنگی

نکته ی حائز اهمیت و مهم در طراحی و نقاشی های آب با مداد رنگی اینست که می توان از مداد های بی رنگ استفاده کرد. همانطور که می دانید آب بی رنگ است بنابراین چیزی که در طراحی آن مهم است، این است که زمانی که اجزای آب را با مداد گرافیتی طراحی کردید، طرح و فرم آب را با توجه به تمام اجزای آن به راحتی و با الگوی در حال توسعه می توانید درآورید.

افزایش روشنایی طرح با نور مصنوعی

زمانی که اثری از نور طبیعی در طرح نیست، لازم است تا طراحی به گونه ای باشد که نشان دهد نور از یکی از طرفین آمده ‌است. بی شک طراحی شما نمی تواند به سبکی باشد که گویا نور به صورت مستقیم وارد آن شده ‌است.

ایجاد سایه روشن با فشار

یکی از بهترین روش ها برای ایجاد سایه های روشن در نقاشی با مداد رنگی اینست که کنترل بسیار دقیقی بر روی دست داشته باشید. تا با توجه به فشاری که بر روی مداد وارد می کنید بتوانید سایه هایی از روشن تا تیره را طراحی کنید.

تثبیت طرح با مداد های بی رنگ

یکی از روش های ثابت ‌کردن رنگ ها در یک طرح و نقاشی استفاده از مداد های بی رنگ با نوک نرم است که با فشار زیاد و ایجاد دایره های تو در تو از قسمت روشن به تیره به کار گرفته ‌می شود. با این روش می توان یک سطح صاف و صیقلی و یکدست بدست آورد.

افزودن رنگ تیره تر برای پر رنگی

این تکنیک برای ژرفا دادن و کاهش کنتراست  اثر کاربردی دارد. در این روش با توجه به جنس مداد رنگی میزان افزایش فشار برای در هم آمیزی رنگ ها کم و زیاد می شود. با این تکنیک می توان رنگ ها را پر رنگ تر کرد . نکته حائز اهمیت در این موضوع این است که  میزان اثر بخشی این رنگ ها به نوع و جنس مداد رنگی بستگی دارد.

افزودن رنگ روشن تر برای درآمیختن رنگ ها

در این روش  می توان با به کارگیری رنگ های روشن مخصوصا استفاده از رنگ سفید به صاف و صیقلی کردن سطوح موجود در نقاشی کمک کرد و حتی به رنگ های تیره حالت سایه و روشن افزود. این تکنیک رنگ آمیزی با حالت فشار باید انجام شود.

نکات مهم در نقاشی با مداد رنگی:

گرچه آموزش و پیاده سازی ایده ها اهمیت بسیاری در نقاشی دارد اما برای بهبود در عملکرد و پیشرفت نکاتی مهم است که هنرمند باید به آن توجه و در اثر خود رعایت نماید. نقاشان و هنرجوان تازه کار با توجه به نکات زیر که حاصل تجربیات اساتید این سبک می باشد می توانند در طراحی آثار خلاقانه و هنرمندانه عمل کنند.

 • نوع مداد انتخابی
 • کاغذ و یا مقوای
 • تکنیک و نحوه رنگ آمیزی
 • سایر ابزار مورد نیاز در نقاشی

نوع مداد رنگی انتخابی:

کیفیت مداد رنگی اهمیت بسزایی در روند طراحی دارد. درصورتی که از مداد های ارزان قیمت و کیفیت پایین استفاده کنید رنگ آمیزی شما جلوه خوبی نداشته و رنگ های اثر بی جان خواهند بود. میزان سختی و نرمی یک مداد در نحوه و سرعت رنگ آمیزی تاثیر دارد. مداد های ارزان قیمت فاقد کیفیت لازم هستند و در اثر بخشی نقاشی شما اثر منفی خواهند گذاشت، پس بهتر است از برند هایی که کیفیت مطلوب دارند برای شروع و ادامه نقاشی خود استفاده کنید.

کاغد و مقوای مناسب در نقاشی با مداد رنگی:

بافت و جنس سطوح رنگ آمیزی تاثیر مهمی در جلوه و کیفیت رنگ اثر شما دارند. انتخاب کاغذ و یا مقوای مناسب و نوع آن اهمیت بسیاری دارد. بافت میزان نرمی و زبری سطح را نشان می دهد که در رنگ آمیزی مهم است. برخی از کاغذ های صاف مانند کاغذ بریستول برای آثاری که ظرافت بیشتری دارند مناسب می باشند. مثلا این نوع کاغذ در نقاشی مداد رنگی حیوانات که جزئیات ریز زیادی وجود دارند و می بایست در نقاشی دیده شوند مناسب می باشند. اما برای نقاشی مداد رنگی منظره و طبیعت بی جان این کاغذ قابلیت آن را ندارد که چند رنگ را در یک قسمت با هم ترکیب کنیم. برخی از کاغذ های زبر مانند کاغذ پاستیلی و کاغذ آبرنگ گرچه شما را در ترسیم جزئیات محدود می کند اما در ترکیب رنگ ها بسیار مقاوم می باشد و به راحتی می توانید چندین رنگ را در هر نقطه با هم ترکیب کنید.

تکنیک ها و نحوه رنگ آمیزی در نقاشی با مداد رنگی:

در رنگ آمیزی یک اثر میزان و نحوه وارد کردن فشار مداد بر روی کاغذ در کم رنگی و پر رنگی آن تاثیر گذار است و باید دقت کنید که مداد را با فشاری یکسان بر سطح کاغذ حرکت دهید و در صورتی که قسمتی نیاز به پر رنگ شدن و یا کم رنگ شدن می باشد فشار وارده بر مداد را تغییر دهید. برای درک بهتر این امر می توانید به وسیله مداد های رنگی با وارد کردن فشار های متفاوت بر روی سطح کاغذ، نحوه و میزان تغییرات رنگ را مشاهده کنید. برای رنگ آمیزی بهتر سطحی صاف ایجاد کنید. برای ایجاد ان سطح باید چند لایه رنگ را بر روی هم ایجاد کنید این کار موجب زیبایی و جلوه بهتر اثر شما می شود. برای این کار می توانید به سه روش سطح سازی کنید. مرحله اول به وسیله مداد سفید یا کرمی بر روی سطحی که می خواهید رنگ آمیزی کنید به این کار در اصطلاح فید یا محو کردن رنگ در نقاشی می گویند. استفاده از مداد های بی رنگ برای پرکردن سطوح روش دیگری از این سطح سازی است با توجه به این که مداد های بی رنگ از موم تهیه شده اند به راحتی سطح را پر نموده و با ترکیب آن ها با رنگ های دیگر نقاشی زیبا تری خواهید کشید. آخرین راه برای این کار استفاده از حلال ها می باشد. این حلال ها از الکل یا سایر مواد جایگزین تشکیل شده اند و می توان با استفاده از قلم مو و یا پنبه بر روی مداد رنگی کشید.

مهمترین موارد در رنگ آمیزی:

پس از تکمیل قسمتی در نقاشی می توانید آن را دور گیری کنید. این کار موجب تمرکز به قسمت مورد نظر خواهد شد. همانطور که می دانید در رنگ آمیزی مداد رنگی تنها یک لایه رنگ برای ایجاد نتیجه دلخواه کافی نیست و می بایست برای ایجاد نتیجه دلخواه و رنگ پخته چندین لایه با مداد رنگ آمیزی کنید. رنگ آمیزی رنگ روغن نیز به همین صورت است برای دستیابی به رنگ مطلوب باید چند لایه رنگ روی هم قرار بگیرد. در رنگ آمیزی باید بر روی جهت حرکت مداد دقت کنید. با انتخاب جهت مناسب (خطوط عرضی طرح) در رنگ آمیزی می توانید جلوه خاصی در نقاشی خود ایجاد کنید و با بیننده ارتباط بیشتری برقرار کنید. رنگ های سفید و سیاه جزء تاثیر گذار ترین رنگ ها در نقاشی می باشند. برای اینکه نقاشی شما جلوه مصنوعی نگیرد بهتر است در کنار سایر رنگ ها از رنگ سیاه به همراه رنگ های نزدیک به آن در اثر خود استفاده کنید و یا رنگ مشکی را در ترکیب این رنگ ها به کار ببرید. برای اینکه نقاشی شما طبیعی جلوه کند حتماً از مداد سفید استفاده کنید. بسیاری از نقاشان مبتدی از این امر قافل اند و از رنگ سفید در رنگ آمیزی خود استفاده نمی کنند. شما می توانید در پایان اثر خود با بهره گیری از رنگ سفید و عمق دادن به رنگ اثر زیبایی خاصی به اثر خود دهید. آشنایی با رنگ ها از دیگر مباحث مهم در این سبک می باشد. شما با شناخت رنگ های سرد و گرم می توانید هر رنگ را در قسمت مناسب خود بکار ببرید. رنگ های سرد آرامبخش و رنگ های گرم نشان دهنده هیجان، شور و التهاب است. همچنین رنگ های سفید، سیاه و خاکستری، رنگی خنثی بوده و در ترکیب با رنگ های سرد و گرم اثر و ترکیبی به جای می گذارند.

سایر ابزار مورد نیاز در نقاشی با مداد رنگی:

با توجه به اینکه مهم ترین ابزار این سبک مداد رنگی می باشد اما در برخی مواقع جهت ایجاد اثر بخشی بیشتر از ابزار های دیگری نیز استفاده می شود. از جمله این ابزار می توان به قلم مو، قلم محو کن، حلال ها و پاک کن اشاره نمود. برای اینکه رنگ را در قسمتی محو کنیم از قلمو نسبتاً زبر استفاده می کنیم با این کار رنگ در قسمت مورد نظر در هم ترکیب و محو می شوند. قلم یا مداد محو کن نوعی مداد است که در آن از رنگدانه استفاده نشده است و با توجه به وجود موم در این مداد زبری رنگ های قسمت مربوطه را گرفته و به رنگی نرم تبدیل می کند. حلال ها برای محو کردن و درخشندگی رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرند و انواع مختلفی دارند. بیشتر این حلال ها پایه الکلی دارند. در مقدار استفاده از این حلال ها باید توجه داشت چرا که موجب پاک شدن رنگدانه ها و از بین رفتن سطح کاغذ یا مقوا می شوند. پاک کن ها از جمله دیگر ابزاری هستند که برای پاک کردن اشتباهات مورد استفاد قرار می گیرند و هرچه قسمت رنگ شده سطحی تر باشد پاک کردن آن آسان تر خواهد بود و در صورتی که رنگ آمیزی عمیق باشد بهتر است از محلول های محو کن برای این امر استفاده کنید.

نکات دیگر در نقاشی با مداد رنگی:

برای تراش نمودن مداد از تراش های دستی استفاده کنید. مغز مداد ها به دلیل تشکیل از موم و روغن موجب خراب شدن تیغ تراش و کند شدن آن می گردند به همین دلیل با توجه به هزینه پایین تراش های دستی، پس از کند شدن آن می توانید یک تراش دیگر جایگزین کنید نقاشی با مداد رنگی ساده و زیبا و آسان است و شما می بایست صبور باشید. برای موفقیت در این سبک هنری باید با دقت و حوصله به آموزش و طراحی به پردازید و به منظور سرعت بخشیدن در پیشرفت باید تمرینات خود را بیشتر کنید این سبک هنری از بخش ها مختلفی تشکیل شده است، مهمترین آن ها نقاشی با مداد رنگی فانتزی، نقاشی با مداد رنگی کودکانه، نقاشی با مداد رنگی حرفه ای و هایپر رئال می باشد که برای هرکدام از آن ها شرایط و مراحل خاص در آموزش و طراحی دارند.

سوالات متداول

مداد رنگی چه ساختاری دارد ؟

مداد رنگی یک نوع از خانواده مداد هاست است که می تواند اثر رنگی از خود برجای بگذارد و دارای مغزی استوانه ای شکل است که از ترکیب موم و یک نوع خاص از خاک رس و رنگدانه تشکیل یافته است .

مزایای نقاشی با مداد رنگی چیست؟

نقاشی با مداد رنگی به هنرمندان امکان تطبیق پذیری بیشتری نسبت به نقاشی یا طراحی را می دهد. نقاشی ‌های مداد رنگی همچنین می‌ توانند به هنرمندان مبتدی با آبرنگ کمک کنند تا تصاویری با کنترل بیشتری نسبت به قلم مو آغشته به رنگ بکشند.

نقاشی با تکنیک مداد رنگی چیست؟

تکنیک‌ های مداد رنگی مشابه تکنیک ‌های سایر رسانه‌ های طراحی هستند، از جمله هچ کردن و متقاطع کردن برای ایجاد رنگ‌ ها و تن‌ های پیچیده روی کاغذ، و تسلط بر نحوه ی ساخت تدریجی رنگ در حین کار با سفیدی سطح طراحی، که معمولاً کاغذ است.

آیا نقاشی با مداد رنگی دائمی است؟

مداد های رنگی پایدار و دائمی هستند و خود به خود پاک نمی شوند. مغز آن ها از رنگدانه بسیار ریز آسیاب شده با موم سخت ساخته شده است.

تکنیک های نقاشی با مداد رنگی را نام ببرید؟

 • استفاده از قلم موهای مخصوص بلند کردن
 • افزودن رنگ تیره تر برای پر رنگ شدن طرح
 • ایجاد سایه روشن با فشار
 • تثبیت طرح با مداد های بی رنگ
 • افزودن رنگ روشن تر برای درآمیختن رنگ ها
 • چینش لایه ها در طراحی با مداد رنگی
 • کشیدن آب با مداد رنگی و..

از میان تکنیک های نقاشی با مداد رنگی، چینش لایه ها را توضیح دهید؟

با کمک تکنیک چینش لایه ها می توان به منظور خلق رنگ های جدید، رنگ های سازگار را به زیبایی در کنار هم قرار داد.

در تکنیک های نقاشی با مداد رنگی، هدف از استفاده از قلم موهای مخصوص چیست؟

قلم موهای مخصوص blend کردن، موجب شدت یافتن بیشتر رنگ ها می شود.

چگونه رنگ ها را در نقاشی با مداد رنگی ها را ترکیب کنیم؟

 • ترکیب رنگی با لایه بندی مداد.
 • مخلوط کردن مداد رنگی ها با آب.
 • ترکیب مداد های رنگی با روغن بچه
 • ترکیب رنگ در نقاشی مداد رنگی با حلال
 • مخلوط رنگی با مخلوط کن های بی رنگ.

برای انتخاب رنگ مناسب مداد رنگی در حالت رئال به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای این که کار حالت رئال داشته باشد، در نقاط کانونی، جاهایی که می خواهید بیشتر توجه را جلب کند و یا تشدید شود از رنگ های روشن استفاده کنید. در این حالت رنگ های ‌گرفته، باعث می شود رنگ های روشن نمود بیشتر یپیدا کنند. برای اینکه یک رنگ را گرفته ‌و کدر کنید، به آن سفید، خاکستری، مشکی یا رنگ های مکمل آن را اضافه کنید. سفید باعث می شود رنگ حالت گرفتگی و روشن پیدا کند اما مشکی باعث می شود رنگ علاوه بر گرفتگی، تیره شود.

به اشتراک بگذارید